W Toruniu zostały zorganizowane w dniach 7-9.02.2025 r. Dni Szelążkowe poświęcone pamięci Sługi Bożego ks. Biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Na zaproszenie Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus wzięła udział w uroczystościach Zastępca Burmistrza Węgrowa Pani Halina Ulińska. Pierwszego dnia obchodów w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu 7.02.2025 r. odbyła się konferencja naukowa pt. „Sługa Boży Biskup Adolf Piotr Szelążek – Pielgrzym Nadziei w Burzliwych Czasach”. W uroczystości udział wzięli także: Przełożona Generalna Zgromadzenia s. Lucyna Lubińska, Biskup Witalij Skomarowski – Ordynariusz Diecezji Łuckiej na Wołyniu, w której w latach 1918 – 1925 Sługa Boży był Biskupem Diecezjalnym Łuckim.
Prelekcje wygłosili: prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. dr hab. Leszek Zygner, ks. Aleksander Michalak, Pani Maria Kalas oraz postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego s. Hiacynta Augustynowicz. Podczas konferencji głos zabrała Zastępca Burmistrza Węgrowa Pani Halina Ulińska podkreślając związki Biskupa z Węgrowem, który zamieszkał w naszym mieście z ojcem i bratem mając dwa lata. Biskup prężnie działał jako profesor i wieloletni rektor Seminarium Duchownego w Płocku. Aktywnie włączał się w życie Węgrowa jako współzałożyciel Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Zawiązku Katolickiego. Był także jednym z założycieli i zarazem honorowym członkiem Rady Głównej Opiekuńczej, organizacji, która od 1916 r. swym zasięgiem objęła Węgrów i najbliższy teren. Widocznym rezultatem tej aktywności było utworzenie w okolicy Węgrowa ponad 20 ochronek dla dzieci. Biskup Adolf Piotr Szelążek 1.08.1936 r. założył Zgromadzenie Zakonne Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Zaznaczył również swoją obecność w Episkopacie Polski Międzywojennej gorliwością pasterską i działalnością organizacyjną w bardzo ważnym momencie, kiedy Kościół odbudowywał struktury zakłócone przez zaborców. Zmarł 9.02.1950 r.
Podczas swojego wystąpienia Zastępca Burmistrza Węgrowa podkreśliła działania pod kierunkiem Burmistrza Węgrowa Pana Pawła Marcheli mające na celu upamiętnienie związków Biskupa z Węgrowem. Dlatego też w Węgrowie zostały zorganizowane dwie uroczystości poświęcone Słudze Bożemu. Pierwsza z nich miała miejsce 28.11.2021 r., podczas której odbyła się Msza św. w Kościele Farnym w Węgrowie o łaskę beatyfikacji Sługi Bożego, gdzie ks. Adolf Piotr Szelążek odprawił swoją mszę prymicyjną w maju 1888 r. oraz mszę dziękczynną w listopadzie 1918 r. po otrzymaniu sakry biskupiej. Po Mszy św. w dalszym ciągu uroczystości Zastępca Burmistrza Pani Halina Ulińska przedstawiła związki Biskupa z Węgrowem oraz działalność. Uroczystość zakończył koncert w Bazylice.
Druga uroczystość odbyła się 15.05.2022 r. poprzedzona Mszą św. w Kościele Klasztorze o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, gdzie przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Następnie została poświęcona tablica informacyjna ufundowana przez Miasto Węgrów, umieszczona przed domem rodzinnym przy ul. Kościuszki. Biskup przekazał go na ochronkę, potem znajdowało się w nim przedszkole, a obecnie budynek jest w posiadaniu Parafii Klasztor.
Program uroczystości obejmował także konferencję naukową i koncert w Węgrowskim Ośrodku Kultury. W 2021 r. została wydana książka dr Małgorzaty Rospary z cyklu Węgrowianie pt. „Adolf Piotr Szelążek”. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej nagrobek rodziny Szelążków znajdujący się na węgrowskim cmentarzu został uznany w 2017 r. za zabytek sztuki sepulkralnej oraz wpisany do Rejestru Zabytków i odrestaurowany w 2020 r.
W Toruniu w programie uroczystości odbył się piękny koncert pt. „Akordem Miłości Przemówię” Muzyczne Uwielbienie ze Sługą Bożym Biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem. Zwieńczeniem obchodów Dni Szelążkowych była uroczysta Msza św. o łaskę beatyfikacji Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz wspólna modlitwa przy sarkofagu Sługi Bożego w Kościele św. Jakuba w Toruniu.
Od lewej: Biskup Witalij Skomarowski – Ordynariusz Diecezji Łuckiej na Wołyniu, Przełożona Generalna Zgromadzenia Terezjanek s. Lucyna Lubińska, Zastępca Burmistrza Węgrowa Halina Ulińska, s. Hiacynta Augustynowicz postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego
foto: Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus